Opinie testy recenzje Wołna
www.webbest.eu

Baner


Testy Opinie Recenzje
MC Wołna 9 Macro

PARAMETRY:
  • Ogniskowa: 50mm
  • Światło: f2,8
  • Maksymalna wartość przysłony: f16
  • Skala odwzorowania: 1:2
  • Min. odległość ostrzenia: 24cm (ok. 10cm od końca obiketywu)
  • Gwint filtrowy: 52mm
  • Min. długość obiektywu: 7cm
  • Max. długość obiektywu: 10cm
  • Waga: 310g
MC Wołna 9 Makro
Wołna 9MC Wołna 9 Macro to obiektyw produkcji radzieckiej na gwint M42, więc do zamontowanie go do współczesnej lustrzanki potrzebna jest odpowiednia przejściówka. Wołna 9 to typowy obiektyw do fotografii makro. Chociaż może się także nie Ľle sprawować jako obiektyw portretowy. Z tym, że oczywiście ustawienia zajmą nam trochę więcej czasu niż przy obiektywach elektronicznych. Obiektyw posiada solidną metolową konstrukcję – jest dość ciężki. Wołana został wyposażona w wygodny, szeroki pierścień regulacji ostrości oraz drugi wąski służący do regulacji przysłony. Pod względem rozdzielczości obiektyw wypada bardzo dobrze. Prawie w całym kadrze obraz jest bardzo ostry i szczegółowy. Jedynie wrogach można zauważyć delikatny spadek rozdzielczości.
Ogólnie Wołna 9 zbiera bardzo pozytywne opinie i jest uznawana za jeden z najlepszych obiektywów makro. Rzeczywiście ostrzy bardzo dobrze i świetnie się nią robi zdjęcia makro. Póki co można ją kupić w zachęcającej cenie ok 150-250zł. Doskonale również sprawdza się po odwróceniu. Manualna przysłona pozwala na zwiększenie głębi ostrości. Poza tym po odwróceniu obiektywu skala odwzorowania nie jest aż tak "mikroskopijna", co pozwala osiągnąć zadowalającą głębie ostrości. Zastosowanie przejściówki odwrotnego mocowania przy tym obiektywie jest moim zdaniem wygodniejszą i lepszą metodą na zwiększenie skali odwzorowania niż pierścienie pośrednie. Po prostu gdy potrzebna nam większa skala odwzorowania obracamy obiektyw.

Wady:
Możliwe, że to tylko wada mojego egzemplarza: Przy dużym zbliżeniu i mocno przymkniętej przysłonie, podczas fotografowania pod światło lub jasnych, czy odbijających światło powierzchni na zdjęciach pojawiają się odblaski w centrum kadru. Niestety to skreśla Wołnę przy tego typu zdjęciach z dużym zbliżeniem. Jednak zjawisko to występuje tylko przy mocno przymkniętej przysłonie i dużym, bądĽ maksymalnym zbliżeniu. Aczkolwiek właściciel innego egzemplarza MC Wołny 9 Makro nie stwierdził tego typu efektów, a celowo na moją prośbę wykonał taki test. Prawdopodobnie przyczyną tych odblasków są połyskliwe blaszki przysłony. Mimo, że są czarne, odbijają światło. Dodatkowo są pokryte smarem, jak to zwykle w ruskich obiektywach bywa. W praktyce przy fotografowaniu kwiatów, owadów itp. nie jest to uciążliwe, jednak w pewnych przypadkach obiektyw może się nie sprawdzić. Po odwróceniu Wołny, żadne odblaski nie występują nawet przy maksymalnie przymkniętej przysłonie. Podsumowując, jeżeli powyżej opisana wada występuje tylko w moim egzemplarzu, to można uznać Wołnę 9 za świetny obiektyw makro.

Autor: Adam

Komentarze:

Witam. Oglądałem pewien egzemplarz wołny i też stwierdziłem odblaski w centrum kadru, co prawda obiektyw był najprawdopodobniej walnięty, myślałem, że te odblaski są tym spowodowane. Zdjęcia robiłem na pełnej dziurze było ok, a po przymknięciu do f8 pojawiały się w centrum kadru. Pytanie czy wszystkie wołny miały takie same blaszki przysłony? Pozdrawiam

Autor: Piotr W

Czy wszystkie to nie wiem, ale mój ma identyczne objawy - też tylko przy przymkniętej przysłonie, także na pewno możemy już stwierdzić, że jakaś seria miała taką wadę.

Autor: Adrian

Dodaj swój komentarz/opinię:

Imię i nazwiko lub nick:

Treść:
Strona główna