Baner Podstawy fotografii
Retusz i Obróbka zdjęć
Jeśli znalazłeś tu użyteczne informacje Zachęcam do polubienia na Facebooku
Link do Antyhaczyk: Konto Inteligo w PKO - opinie. (Prywatne lub firmowe, darmowe bez opłat)
Podstawy Fotografii - Retusz Obróbka zdjęć


Strona główna | Stempel | Warstwy i Maski | Kadrowanie | WyostrzanieKolory kontrast | Retusz Nieba | Czarno–Białe Efekty |

Retusz i obróbka zdjęć

Jest to rozdział dotyczący obróbki zdjęć cyfrowych. Poświęcony jest głównie Photoshop'owi, gdyż jest to chyba najpopularniejszy program graficzny, przy czym świetnie jak sama nazwa wskazuje nadaje się do obróbki zdjęć. Posiada on również swój darmowy odpowiednik – "Gimpshop" lub "Gimp". Jest on nieco odmienny i odrobinę uboższy. Osobom, które miały już styczność z Photoshop'em może być trudno się w nim poruszać. Mimo wszystko stanowi ciekawą i przede wszystkim darmową alternatywę dla Adobe Photoshop. No, ale skupmy się na temacie. W sieci jest całe mnóstwo stron o Photoshop'ie, więc nie będę tu opisywał wszystkich funkcji, a jedynie te najbardziej użyteczne przy obróbce zdjęć i intuicyjne w zastosowaniu. W artykułach obowiązuje następująca nomenklatura: Przejścia w rozwijanych menu Photoshopa zostały oznaczone jako " / " lub jako "". Są to znaki równoznaczne. Nazwy starałem się podawać zarówno dla polskiej wersji jak i angielskiej. Angielskie zostały zapisane w nawiasach. Retusz i obróbka zdjęć wcale nie musi być umiejętnością wyłącznie dla specjalistów–fotografów. Każdy może sobie w domowym zaciszu znacznie poprawić jakość wykonanych wcześniej zdjęć. Wystarczy odrobina wiedzy i wprawy. Jednak aby przeprowadzić efektowny retusz, musimy troszkę poćwiczyć.
Nazwy poszczególnych elementów mogą się różnić w zależności od wersji programu Photoshop. Jednak powinny być zlokalizowane mniej więcej w podobnych miejscach.
W dziale tym znajdziecie Państwo także informacje na temat ogólnej obróbki i retuszu zdjęć z użyciem stempla, obróbki kształtu twarzy, retuszu twarzy jak również przeprowadzimy retusz zdjęć z wyblakłym niebem i wiele innych tutoriali. Zapraszamy...

Retusz zdjęć – Stempel

Stempel (Clone Stamp) Stempel Photoshop to chyba najbardziej użyteczne narzędzie do retuszu. Pozwala sprawnie i szybko usunąć przeszkadzające nam elementy z fotografii jak np. pryszcze, pieprzyki, śmieci, kable, słupy itp. Im większy element tym trudniej się go pozbyć i wymaga to większej wprawy. Stempel pozwala skopiować kawałek obrazka w inne miejsce. Obszar kopiowania zależy od wielkość stempla jaką wybierzemy. Większość operacji powinno się raczej wykonywać przy sporym powiększeniu (CTRL+/-). Jak się używa stempla? Otóż, trzymając wciśnięty klawisz ALT klikamy lewym klawiszem myszy w miejsce na ekranie, z którego chcemy kopiować, a następnie w miejsce które chcemy zastąpić – usunąć. Punkt z którego kopiujemy, porusza się odpowiednio wraz z kursorem oznaczającym punkt, w którym wklejamy. Po zdefiniowaniu obszaru, z którego kopiujemy można poruszać się ruchami ciągłymi (trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy) jak i punktowymi (klikając). Po kilku ćwiczeniach można dojść do wprawy i retuszować zmarszczki, pieprzyki, świecące nosy, włosy wystające spod pachy itp.

Stempel Photoshop

Retusz wykonywany za pomocą narzędzia "Stempel" może powodować pojawianie się widocznych różnic między graniczącymi kolorami. Można to zniwelować za pomocą narzędzia Rozmycie(Blur).Rozmycie Photoshop Można również regulować wielkość narzędzia i jego intensywność. Z kolei jeśli zdarzy nam się podczas wykonywania tego zabiegu nadmiernie rozmyć powierzchnie sprawiając, że będzie ona wyglądać nienaturalnie, możemy przywrócić jej naturalność stosując następującą metodę:
Zaznaczamy za pomocą narzędzia "Lasso" Lasso Photoshop interesujący nas obszar. Wybieramy z menu Filtr(Filter)→Szum(Noise)→Dodaj Szum(Add Noise). Następnie ustawiamy suwak poziomu szumu(amount) na 0,5-1,0% i klikamy OK.

Obróbka zdjęć – retusz twarzy

Zwężanie Powiększanie Wyszczuplanie

O ile retusz wszelkich znamion, zmarszczek, czy świecących miejsc możemy bez problemu wykonać za pomocą stempla, to przy retuszu krawędzi obiektu narzędzie to może się nie sprawdzić. Jeżeli zamierzamy nieco wyszczuplić zbyt okrągłą buzię lub odrobinę poszerzyć zbyt pociągłą, to do tego typu obróbki lepiej zastosować inne narzędzie, a właściwie filtr – Skraplanie (Liquify) (Deformacja w wer. CS2). Znajduje on się w górnej części menu Filtr. Pozwala nam na przesuwanie wybranych części obrazu, przez co metoda ta znacznie lepiej nadaje się do obróbki wszelkich konturów niż retusz za pomocą stempla.
Po otwarciu okna, domyślnie powinniśmy mieć wybrane narzędzie Wypaczenie (Warp Tool). Jeśli nie, należy je wybrać samemu. Następnie ustawiamy potrzebny nam rozmiar pędzla (Brush Size) i do dzieła.

Powyższy przykładowowy kadr ze zdjęcia wykorzystano za zgodą fotografa W. Pszoniaka, przez którego zdjęcie zostało wykonane.

W ten sposób możemy nie tylko przeprowadzać retusz krawędzi twarzy, ale także przesunąć oczy, powieki, uwydatnić lub zwężyć usta, czy też zmniejszyć nos. W sytuacji, gdy coś pójdzie nie tak, zawsze możemy cofnąć edycje Ctrl+Z. Możemy również użyć narzędzia Rekonstrukcja (Reconstruct Tool) . Jeżeli podczas przesuwania nie chcemy zniekształcać okolicznych obszarów obrazu, możemy je zamrozić. Wtedy nasza obróbka nie będzie wpływała na zamrożony obszar. Do zamrażani i odmrażania służą narzędzia: .
W ten sposób możemy przeprowadzać retusz nie tylko twarzy, ale i całego ciała. Kilkoma ruchami myszki można na przykład powiększyć biceps, czy wyszczuplić biodra. Oczywiście wykonywana w ten sposób obróbka zdjęć wymaga odrobinę wprawy. Jednak po kilku próbach nie powinniśmy mieć większych problemów, by przeprowadzić efektowny retusz zarówno twarzy jak i sylwetki. W połączeniu ze stemplem technologia ta pozwala na naprawdę skuteczny i profesjonalny retusz. Podczas wykonywania takiej obróbki należy jednak uważać, aby nie przesadzić, gdyż zdjęcie może stracić swoją naturalność, a wykonana przez nas obróbka zamiast poprawić sytuację, pogorszy ją. Dlatego najlepiej przeprowadzać delikatny retusz z niewielkimi poprawkami, co z resztą dotyczy wszystkich zabiegów, na jakie pozwala obróbka zdjęć cyfrowych. Warto również wypróbować pozostałe narzędzia i funkcje oferowane przez filtr, gdyż mogą być pomocne w wielu sytuacjach, a także przy innych formach retuszu i obróbki zdjęć.

Następny
© Retusz i Obrobka Zdjęć - All rights reserved. W dziale "Retusz i obróbka zdjęć" znajdziecie Państwo tutoriale Photoshop dotyczące obróbki zdjęć B&W, retuszowania twarzy, obróbki zdjęć nieba i wiele innych – Kopiowanie treści z artykułu "Obróbka Zdjęc" i ich publikacja w sieci bez zgody autora jest zabroniona.