www.webbest.eu
Jeśli znalazłeś tu użyteczne informacje Zachęcam do polubienia na Facebooku
Początki Fot. Kadrowanie


Strona główna | Stempel | Warstwy i Maski | Kadrowanie | WyostrzanieKolory kontrast | Retusz Nieba | Czarno–Białe Efekty |

Kadrowanie zdjęć

Podstawowym błędem popełnianym przez osoby początkujące jest nieprawidłowe ujęcie zdjęcia, czyli kadr. Kadrowanie jest dość istotnym pojęciem, decydującym o jakości fotografii. Ważne jest tutaj również artystyczne podejście do ujęcia, ale jest to już sprawa indywidualna.
Jeżeli masz czas na zrobienie zdjęcia i nie fotografujesz ruchomego obiektu, spojrzyj najpierw gołym okiem i zastanów się nad kadrem zdjęcia, które chcesz wykonać. Następnie robiąc zdjęcie obserwuj krawędzie wizjera/ekranu LCD, tak aby nie uciąć czegoś, czego nie chcesz ucinać. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że to co widzi obiektyw, zwykle nie całkiem pokrywa się z tym co widać na LCD, czy nawet w wizjerze lustrzanki. Dlatego należy wziąć w nawias to co widzimy w aparacie i zostawić sobie trochę wolnej przestrzeni. Zawsze nadmiar przestrzeni można skorygować na komputerze.
Jeżeli robimy zdjęcia aparatem z matrycą o stosunku boków 3:4 (większość kompaktów) stajemy przed kolejnym problemem. Otóż popularne formaty "wywoływanych" zdjęć mają stosunek 2:3. Tak więc, jeżeli chcemy wywołać zdjęcia na papierze, musimy przyciąć je do odpowiedniego formatu. Jeżeli tego nie zrobimy, zdjęcia zostaną wywołane w pomniejszonym formacie (np: zamiast 10*15 będzie 10*13) albo zdjęcia zostaną przycięte u fotografa, ale wtedy w żaden sposób nie kontrolujemy tego, co zostanie odcięte. Do kadrowania zdjęć przeznaczonych do wywołania polecam program JPEGCrops (Pobierz ze strony producenta). Program jest bardzo prosty w obsłudze, pozwala na kadrowanie wielu zdjęć jednocześnie. Przycina do większości wywoływanych formatów. Daje nam również możliwość wycięcia mniejszego kawałka zdjęcia, już w odpowiednim formacie do wywołania.
Photoshop również posiada narzędzie do kadrowania: . Narzędzie to pozwala dowolnie przyciąć formatowane zdjęcie, jednak nie kontrolujemy tu dokładnej wielkości wycinanego obiektu. Dlatego do kadrowania zdjęć przeznaczonych do wywołania znacznie bardziej polecam JPGCrops.

PoprzedniNastępny

® Początki Fotografii - Kadrowanie zdjęć.