Podstawy fotografii boczny baner
Tworzenie stron www
Jeśli znalazłeś tu użyteczne informacje Zachęcam do polubienia na Facebooku


Strona główna | Stempel | Warstwy i Maski | Kadrowanie | WyostrzanieKolory kontrast | Retusz Nieba | Czarno–Białe Efekty |

Czarno–Białe Efekty

Przerabianie kolorowego zdjęcia na czarno-białe

Podstawowym sposobem zrobienia zdjęcia czarno-białego jest ustawienie odpowiedniego trybu z poziomu aparatu (fotografia cyfrowa) lub założenie filmu czarno-białego (analogowa). Jednak z reguły w przypadku fotografii cyfrowej robi się kolorowe zdjęcia, a następnie przerabia je na czarno-białe z poziomu komputera. Najprostszą metodą takiej przeróbki, choć nieprofesjonalną, jest usunięcie informacji o kolorze Najszybciej można to zrobić następującymi sposobami:
1. Sposób wybierając z menu:
        Obraz(Image) / Tryb(Mode) / Skala szarości(Grayscale).
2. Sposób (moim zdaniem lepszym). Wybieramy z menu:
        Obraz(Image) / Dopasuj(Adjustments) / Usuń kolor(Desaturate).
Narzędzie to jest również przydatne do tworzenia różnych efektów. W pierwszym przypadku tworzymy obraz w trybie czarno-białym, w którym już nie można operować innymi kolorami. Z kolei drugą metodą usuwamy tylko kolor z całego obrazka lub zaznaczonego elementu, po czym możemy używać na nim dowolnych kolorów. Można również zastosować inne sposoby wykorzystujące nasycenie barw, ale to jest już bardziej skomplikowane.

Zdjęcia czarno-białe z kolorowym elementem o prostym kształcie

Jeżeli mamy obiekt o stabilnym kształcie, który łatwo nam będzie zaznaczyć, sprawa jest prosta. Jako przykład posłużymy się zdjęciem oka z poprzedniego rozdziału. Najpierw zaznaczmy obiekt za pomocą narzędzia Lasso Lasso lub Lasso Wielokątne Lasso. Wielokątne wymaga mniej wprawy, gdyż każde kliknięcie ustala punkt blokujący zaznaczenie (można także użyć Lassa magnetycznego lub Różdżki). Jeśli coś źle zaznaczymy pamiętajmy, że możemy dodać nowy obszar do już zaznaczonego, używając jednego z narzędzi do zaznaczania jednocześnie przytrzymując klawisz Shift lub wyłączyć jakiś obszar z zaznaczenia używając narzędzia z wciśniętym klawiszem Alt.

Usuwanie koloru ze zdjęcia Zdjęcie po obróbce
Teraz możemy postąpić w dwojaki sposób:
> albo skopiować zaznaczony element do nowej warstwy(CTRL+C lub z menu Edycja/Kopiuj. Następnie wybieramy z menu Warstwa(Layer) / New(nowa) / Warstwa(Layer) i wklejamy w nowej warstwie). Potem z poprzedniej warstwy możemy usunąć kolor drugim sposobem opisanym powyżej.
> albo wybieramy w menu Zaznacz(Select) / Odwrotność(Inverse) po czym, tym samym sposobem usuwamy kolor z całej warstwy poza naszym elementem.

Zdjęcia czarno-białe z kolorowym elementem o
skomplikowanym kształcie lub wieloma elementami

Jeżeli chcemy na czarno-białej fotografii zostawić kolorowy element o nierównych kształtach, sytuacja nieco się komplikuje. Już nie tak łatwo go zaznaczyć, chociaż wprawna ręka dużo zdziała. Jeżeli jednak nie chcemy męczyć się z dokładnym zaznaczaniem obiektu, możemy wykorzystać inny trik. Oto zdjęcie, które poddamy przeróbce:
Fotografia - oryginał
Wybieramy z menu Obrazek(Image) / Dopasuj(Adjustments) / Wymień kolor(Replace color) Po otwarciu okna klikamy próbnikiem(kroplomierzem) na kolor, którego chcemy się pozbyć lub zmienić. W naszym wypadku akurat jest to niebieski. Wybieramy w miarę pośredni kolor morza, gdyż pozwoli on nam na zmianę od razu koloru nieba. W odwrotnym wypadku morze pozostałoby niebieskie. Trzeba popróbować! Następnie w okienku przesuwamy suwak Tolerancja(Fuzziness) w prawo powiększając obszar zdjęcia, który zostanie poddany korekcie barw. Suwak Nasycenie(Saturation) przesuwamy maksymalnie w lewo:

Usuwanie koloru z fotografii

Jak widać część kolorów udało nam się usunąć, pozostał jeszcze lekki kolor stroju, skóry i pochodne. W celu jego usunięcia wybieramy w naszym okienku tuż pod wyrazem podgląd drugi z rzędu próbnik(kroplomierz) z plusikiem i klikamy na obszar skóry. Aby uwydatnić kwiat możemy jeszcze użyć próbnika z minusem i kliknąć nim w obszar kwiatu.

Przeróbka na czarno-białe

Jednak pozostały nam jeszcze czerwone usta i czerwień na twarzy. Jeżeli usunęlibyśmy kolor ust, ucierpiałby na tym nasz kwiat. Jeżeli przerabialibyśmy obrazek z dużymi różnicami kolorów, problem ten mógłby w ogóle nie wystąpić. Aby usunąć kolor ust możemy się już teraz posłużyć opisaną wcześniej metodą zaznaczania z tym, że teraz zaznaczenie nie sprawi nam żadnego problemu, po prostu za pomocą Lassa obrysowujemy dookoła nasz kwiat i odwracamy zaznaczenie (Zaznasz(Select) / Odwrotność(Inverse)), a następnie usuwamy kolor Obraz(Image) / Dopasuj(Adjustments) / Usuń kolor(Desaturate).

Fotografia prawie czarno-białaEfekt:Fotografia czarno-biała

PoprzedniDo góry
Pozioma linia

   ©Podstawy Fotografii - Retusz i obróbka zdjęć czarno-białych. All rights reserved.