Baner Photoshop warstwy i maski
Jeśli znalazłeś tu użyteczne informacje Zachęcam do polubienia na Facebooku
Baner - Fotografia


Strona główna | Stempel | Warstwy i Maski | Kadrowanie | WyostrzanieKolory kontrast | Retusz Nieba | Czarno–Białe Efekty |

Warstwy i maski

Wiele programów do obróbki zdjęć, włącznie z Photoshop'em, opiera sporą część swoich możliwości korygowania zdjęć na zastosowaniu warstw i masek. Obydwa narzędzia stwarzają bardzo szerokie możliwości w zakresie obróbki zdjęć, np. przy wyostrzaniu, gdy chcemy wyostrzyć konkretny element, a wyostrzenie całego zdjęcia znacznie pogarsza jakość fotografii, gdy chcemy regulować głębię ostrości, rozmyć tło za obiektem, wymienić tło na inne, czy wreszcie nałożyć jedno zdjęcie na drugie.

Warstwy – Photoshop

Panel warstw w Phtoshopie powinien być widoczny domyślnie. Jeśli jednak jest niewidoczny, można go włączyć w menu Okno (Widnow) / Warstwy (Layers). Warstwy pozwalają na nakładanie jednego obrazu na drugi – widoczny jest ten element, który jest wyżej w panelu warstw. Przydatną funkcją jest, zlokalizowana w górnej części panelu warstw, regulacja Krycia (Opacity), która pozwala nam określić stopień przeźroczystości danej warstwy. Możemy ręcznie wpisać wartość krycia w procentach lub regulować suwakiem, który pojawia się po kliknięciu. Po lewej stronie od Krycia (Opacity) znajduje się rozwijane menu zawierające różne metody mieszania warstw. Należy pamiętać, że wszystko co robimy, dotyczy warstwy, w której się aktualnie znajdujemy. Aby zmienić warstwę, na której pracujemy wystarczy w nią kliknąć, co spowoduje jej podświetlenie. Zmieniać kolejność warstw możemy metodą przeciągnij i upuść. Możemy również zmienić nazwę warstwy, co ułatwi nam poruszanie w przypadku dużej ilości warstw. Aby dodać nową warstwę wystarczy kliknąć na dole panelu warstw i aby usunąć. Jeśli podczas pracy nad zdjęciem dana warstwa nam przeszkadza możemy ją wyłączyć klikając . Aby skopiować warstwę należy kliknąć na nią prawym klawiszem i wybrać z menu Powiel warstwę (Duplicate Layer). Dwukrotne kliknięcie lewym klawiszem w polu warstwy lub miniaturkę otwiera menu efektów, gdzie możemy dodawać cienie, obrys, tekstury, gradienty i itp.

Maski – Photoshop

Maski pozwalają nam ukryć część obrazu na danej warstwie. Szczególnie przydają się, gdy pracujemy na kilku warstwach tej samej fotografii. Wtedy ukrywanie za pomocą maski elementu wierzchniej warstwy sprawia, że w jego miejscu widoczny jest element z warstwy położonej niżej.
Po maskach maluje się kolorem czarnym – zakrywającym obraz oraz białym – odkrywającym obraz. Możemy również używać kolorów szarych, które częściowo zakrywają obraz tworząc efekt przezroczystości. Do malowania po maskach najlepiej używać pędzli.
Aby dodać maskę do danej warstwy należy posłużyć się menu Warstwa (Layer) / Dodaj Maskę (Add Layer Mask), gdzie wybieramy Odkryj wszytko (Reveal All) lub Ukryj wszystko (Hide All). Wybór, czy zastosować maskę odkrywającą, czy ukrywającą powinien być uzależniony od wielkości obszaru, jaki chcemy ukryć:
Jeżeli chcemy ukryć tylko niewielki element zastosujemy maskę odkrywająca, która widoczna będzie w panelu warstw jako biały prostokącik – miniaturka. W tym przypadku obraz na warstwie pozostaje widoczny. Dopiero zastosowanie koloru czarnego będzie zakrywać nam elementy obrazu, a biały będzie je z powrotem odkrywał. Tak więc zamalowujemy czarnym kolorem nasz mały element, który przestaje być widoczny. Należy zwrócić uwagę, czy mamy zaznaczoną maskę i po niej malujemy, a nie przypadkiem po samej warstwie. Aby malować po masce wystarczy kliknąć jej miniaturkę w panelu. Wtedy przy danej warstwie pojawi się , zamiast ikonki pędzla oznaczającego zaznaczenie warstwy.
Jeżeli mamy spory obszar do ukrycia na przykład niebo albo jakiś spory element tła zastosujemy maskę zakrywającą, która ma kolor czarny w panelu. Po dodaniu tej maski cały obraz danej warstwy zostaje ukryty. Dopiero malując po masce białym kolorem odkrywamy elementy z danej warstwy.
Jak już wspomniałem przy malowaniu po maskach najlepiej sprawdzają się pędzle. Możemy również wybrać odpowiedni kształt pędzla z miękkimi konturami oraz ustawić jego intensywność Krycia (Opacity), co pozwoli nam na stworzenie miękkiego przejścia między odkrytym obrazem, a obrazem na drugiej warstwie. Ktoś mógłby pomyśleć, że przecież podobny efekt można uzyskać stosując gumki, ale maska daje nam możliwość w dowolnej chwili odkrywania i zakrywania części obrazu. Po prostu zmieniamy kolor pędzla. W przypadku gumek jedyne co nam pozostaje, to cofnąć edycję i zaczynać od nowa.

Przykład zastosowania masek: Wyostrzanie.

PoprzedniNastępny

   ©Copyright "Photoshop Warstwy i Maski". Dział: Retusz i obróbka zdjęć w Phototoshop