projektowanie stron www
Jeśli znalazłeś tu użyteczne informacje Zachęcam do polubienia na Facebooku


Strona główna | Stempel | Warstwy i Maski | Kadrowanie | WyostrzanieKolory kontrast | Retusz Nieba | Czarno–Białe Efekty |

Rozjaśnianie zdjęć - Kolory, kontrast zdjęcia i zmiana koloru


Często zdarza się, że zdjęcie np. z wakacji, na którym nam bardzo zależy, na monitorze komputera okazuje się blade, kolory są słabe i nieciekawe. Zwykle da się takie zdjęcie łatwo i szybko poprawić. Photoshop oferuje nam kilka przygotowanych do tego celu prostych instrumentów. Praktycznie wszystkie znajdują się w rozwijanym menu: Obraz(Image)→Dopasuj(Adjustments)→... W pierwszej kolejności możemy spróbować narzędzi automatycznych: Auto Poziomy(Auto Levels), Auto Kontrast lub Auto Kolor.

Przed:zdjęcie słaby kontrastPo:zdjęcie podniesiony kontrast

Jeśli zabieg nie przynosi zadowalającego skutku, będziemy musieli zrobić to ręcznie. Z menu Obraz(Image)→ Dopasuj(Adjustments) wybieramy Jasność Kontrast (Brightness/Contrast). Następnie za pomocą suwaków regulujemy dostępne wartości, jasność kontrast cały czas kontrolując podgląd (Prewiev). Narzędzie to można również wykorzystywać w przypadku, gdy zdjęcie jest zbyt ciemne. Możemy je rozjaśnić, jednocześnie zmieniając kontrast tak, aby nie stracić kolorów.
Skuteczną metodą rozjaśnia zdjęć może być również wykorzystanie krzywych. Z menu Obraz(Image)→Dopasuj(Adjustments) wybieramy polecenie Krzywe(Curves) i regulujemy krzywą w podobny sposób:

zdjęcie ciemne zdjęcie rozjaśnione krzywe photoshop

Zmiana koloru wybranego elementu

Jeżeli potrafimy posługiwać się narzędziami do zaznaczania, sprawa jest prosta. Za pomocą narzędzia lasso/lasso magnetyczne zaznaczmy wybrany element.

Wymiana koloru fotografii

Kopiujemy CTRL+C zaznaczony obszar i wklejamy jako nową warstwę CTRL+V. Klikamy trzymając klawisz CTRL lewym przyciskiem myszy na nowo powstałą warstwę, co powoduje zaznaczenie znajdującego się w niej obiektu. Następnie wybieramy z menu Obrazek(Image) → Dopasuj(Adjustments) → Barwa/Nasycenie (Hue/Saturation) Odhaczamy pole Koloruj(Colorize) i regulujemy suwakami do wybranego koloru.

Regulacja koloru na zdjęciuFotografia po obróbce

Jeżeli w oku, czy innym elemencie występuje odbicie lub inny czynnik, który po zmianie koloru nam przeszkadza, możemy go zaznaczyć osobno i dopasować kolor indywidualnie.


PoprzedniNastępny

   ®Copyright. All Rights Reserved