Baner Canon 40d

Podstawy Fotografii


Ubezpieczenie aparatu, obiektywów i lamp (sprzętu fotograficznego)

Ubezpieczenie aparatu i obiektywu wydaje się dość abstrakcyjnym pojęciem. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie reklamują się pod kątem takiej oferty. Tego rodzaju ubezpieczeń nie można znaleźć w broszurach, czy ulotkach reklamowych. Jeżeli korzystamy ze względnie taniego sprzętu można sobie darować tego typu rozwiązania. Jednak każdy, kto interesuje się fotografią, czy jest związany z nią zawodowo, czy jedynie hobbystycznie zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele może kosztować dobry aparat i zestaw obiektywów.

Dzisiaj w miarę dobrą amatorską lustrzankę można kupić już za około 2-3 tys. zł. Oczywiście są i takie, które kosztują po 20 tys. i więcej, ale najczęściej kupujemy lustrzanki właśnie z tej niższej półki. Jednak każdy fotoamator i fotografik ma świadomość tego, jak ważne jest szło dobrej jakości i tu pojawiają się obiektywy, których wartość często znacznie przekracza cenę samego body.

Na forach fotograficznych jest sporo dyskusji na temat ubezpieczenia sprzętu fotograficzne, ale trudno wysnuć z nich coś konkretnego. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują takie ubezpieczenia i trzeba trochę poszukać. Koszt składki ubezpieczeniowej bywa bardzo różny. Oczywiście przede wszystkim zależy od sumy ubezpieczenia. Im droższy sprzęt, tym większa składa. Zwykle może się wahać od 250-600 zł na rok. Zdarzają się także ubezpieczenia np. na miesiąc, które kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Takie rozwiązanie może być przydatne, gdy potrzebujemy ubezpieczenia na jakiś wyjazd, a na co dzień aparat nie jest narażany na duże ryzyko kradzieży, czy zniszczenia. Jednak takie miesięczne ubezpieczenia można spotkać raczej sporadycznie tylko w niektórych firmach ubezpieczeniowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając takie ubezpieczenie?

Przede wszystkim należy zapoznać się z OWU – czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Ludzie zwykle nie czytają tych dokumentów. Często nawet nie widzą do końca od czego się ubezpieczają. Wystarcza im świadomość tylko tego co jest przedmiotem ubezpieczenia. Potem, gdy coś się wydarzy i dochodzi do roszczenia o odszkodowanie, nagle okazuje się, że akurat na taką ewentualność nam nie przysługuje, bo ubezpieczenie jej nie obejmuje.

Zanim zdecydujemy się na dane ubezpieczenie warto wiedzieć jaki dokładnie jest zakres ochrony, co obejmuje ubezpieczenie, a czego nie i na jakim terytorium obowiązuje. Jeżeli ktoś wyjeżdża za granicę, to powinien wybrać ubezpieczenie, które również obowiązuje za granicą. Istotna może być też kwestia tego czy chodzi o Unię Europejską, czy cały świat.

Ten rodzaj ubezpieczeń często określany jest jako ubezpieczenie aparatu. W przypadku aparatu kompaktowego, czy hybrydy jest to oczywiste, ale w przypadku lustrzanek warto sprawdzić, czy dane ubezpieczenie obejmuje również obiektywy, lampy i inne składowe elementy wykorzystywane razem z body. Często to one stanowią o wartości aparatu.

Ubezpieczenie powinno obejmować kradzież, zalanie (te mnie się akurat zdarzyło), uszkodzenie w wyniku upadku itp. Szczególnie za granicą, na wakacjach bardzo często dochodzi do kradzieży aparatów. Często ludzie wchodzą do oceanu, morza, jeziora z aparatem, pływają motorówkami i innymi łodziami. Wbrew pozorom ryzyko utraty lub uszkodzenia sprzętu jest duże. Szczególnie gdy koncentrujemy się na samej wyprawie, podróży, czy odkrywaniu nowego miejsca. Warto też rozważyć wodoszczelną obudowę, ale one do lustrzane są znacznie droższe niż do aparatów kompaktowych. Dodatkowo wprowadzają pewne ograniczenia. Osobiście uważam, że pod wodą lepiej robi się zdjęcia kompaktem.

Podziekowanie za konsultację dla Pani Katarzyny
z TCU Ubezpieczenia https://tcubezpiecenia.pl
Tarnowskie Góry. Nakielska 1-3/88



Strona główna
Linia stopki