Baner
tworzenie stron internetowych

Baner


Negatywy - Klasyfikacja materiałów negatywowych

Kryteria klasyfikacji materiałów negatywowych:

  • światłoczułość
  • kontrastowość
  • użyteczna skala naświetleń
  • barwoczułość
  • ziarnistość
Błony o wysokiej światłoczułości zaczynające się od 400ISO, stosuje się do fotografii reportażowej. Średnioczułe zaś, 100-200ISO są uniwersalne. Używa się ich do różnych dziedzin fotografii, głównie przy fotografii z dużą ilością światła. Ponadto stosuje się je do reprodukcji półtonowej(100ISO).
Błony niskoczułe o maksymalnej światłoczułości używa się do fotografii statycznej np. krajobrazowej, studyjnej czy też do reprodukcji półtonowej o wysokiej jakości. Nie nadają się one do fotoreportażu z uwagi na niską światłoczułość. Są idealne do dużych powiększeń.
Oprócz materiałów negatywowych o światłoczułości ISO, istnieją materiały specjalne o światłoczułościach niepodlegających formie ISO. Mają one wysoką kontrastowość i krótki użyteczny odcinek skali naświetleń. Posiadają także ultra widoczną ziarnistość nadającą się do bardzo dużych powiększeń. Takie błony świetnie odwzorowują drobne szczegóły przy zachowaniu dużej ostrości. Używa się je do reprodukcji wysokokontrastowej, inaczej kreskowej. Efekt naświetleniowy ustala się metodą "prób i błędów".
Barwoczułość materiałów światłoczułych określa jakość danego materiału odwzorowującego poszczególne kolory. Pierwotne materiały światłoczułe cz-b,były wrażliwe tylko na promieniowanie ultrafioletowe i niebieskie. Uczuleniem błon na barwy zajmuje się Sensybilizacja.
Wszystkie błony światłoczułe, mające światłoczułość ISO są panchromatyczne. Błony wysokokontrastowe o czułości nienormowanej mogą mieć barwoczułość ortochromatyczną, panchromatyczną bądź ślepą.
Kontrastowość papieru fot. cz-b musi być zawsze odwrotnością kontrastowowści negatywu, który obniża kontrast fotografowanego obiektu ze względu na posiadanie kontrastowości mniejszej od 1. Papier musi swą kontrastowością na tyle wzmocnić kontrast odwzorowanego negatywu by odbitka fotograficzna miała kontrast porównywalny z rzeczywistością. Z uwagi na to, iż fotografuje się obiekty o różnych kontrastach oraz różnie wywoływane są negatywy (do różnych kontrastowości) w celu uzyskania wysokiej jakości odbitek, dobrze odwzorowujących kontraście obiektu, używa się papiery światłoczułe o stopniowej kontrastowości. Przyjęto, że papiery o niskiej kontrastowości są miękkie, zaś papiery o dużej kontrastowości są twarde bo dają mocne, głębokie czernie i biele.

Autor: Kamil Kopowski



Strona główna
Linia

   ®Negatywy - Klasyfikacja materiałów negatywowych