Baner
Link do: https://www.eit-centrum.waw.pl/lampy-led-oswietlenie-stacji-benzynowej/

drugi baner


Zastosowanie lampy led w fotografii studyjnej

studioZazwyczaj przy fotografii studyjnej stosuje się jako główne oświetlenie różne formy rozproszonego światła z co najmniej dwóch przeciwległych stron. Jak wiadomo, fotografia to przede wszystkim gra światła, także nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę poeksperymentować. Otóż dzięki skupionemu światłu można uzyskać bardzo ciekawe efekty wizualne. Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są lampy led (oparte na diodach), dzięki którym można uzyskać bardzo ciekawe efekty świetlne. Oczywiście podstawowe oświetlenie oparte na rozproszonym świetle musimy zachować, ale możemy do tego również dodać skupione światło emitowane np. przez lampy led, dzięki któremu możemy stworzyć bardzo oryginalne efekty świetlne.

Przykładowe zastosowanie lampy led przy zabawie światłem

portret - promień światałaCiekawym zastosowaniem lampy led może być zasymulowanie pojedynczego promienia słonecznego. Moim zdaniem wygląda to bardzo ciekawie. Do uzyskania takiego efektu obiekt lub osoba fotografowana musi znajdować się w średnim zaciemnieniu, rozświetlanym jedynie słabym światłem rozproszonym na potrzeby aparatu, by w ogóle dało zrobić się zdjęcie. Oczywiście światło ogólne powinno być na tyle mocne, byśmy nie musieli stosować zbyt wysokich wartości iso, bo to jak za pewne wiecie wiąże się z wysoki poziomem szumów na zdjęciu. Następnie przepuszczamy wiązkę światła wyemitowaną przez lampę led tuż przed obiektem lub bezpośrednio na obiekt - w zależności co lub kogo fotografujemy i jaki efekt chcemy uzyskać. Oczywiście można również puścić wiązkę światła z lampy led za obiektem, ale to moim zdaniem nie wygląda już tak dobrze. Z moich doświadczeń wynika, że w przypadku fotografowania ludzi, np. przy portretach, najlepiej "puścić" taki promień pod kątem przed osobą. Z kolei przy fotografowaniu jakiegoś obiektu można puścić taki promień pod kątem lub z góry. Dzięki temu możemy uzyskać na zdjęciu prawdziwie mistyczny klimat. Lampy led emitują światło zbliżone do światła dziennego, dlatego moim zdaniem nadają się najlepiej do takiego zastosowania. Innym ciekawym zastosowaniem światła emitowanego przez diody może by oświetlenie od spodu, ale tu na razie jestem w fazie eksperymentów.

Gdzie można kupić taką lampę?

lampy led Raczej próżno szukać lamp led w sklepach ze sprzętem fotograficznym (oczywiście cały czas mowa o lampach zewnętrzny, nie błyskowych), a jeżeli nawet trafimy na tego typu akcesoria to będą one z założenia dosyć drogie. Szybciej znajdziemy taką lampę w jakichś dobrych sklepach z oświetleniem. Powoli zaczynają się też sporadycznie pojawiać w marketach. Ja swoją kupiłem w Internecie w firmie produkującej oświetlenia dekoracyjne, ale można też poszukać w sklepach internetowych. To chyba najlepsza i najszybsza forma, by wejść w posiadanie takiej lampy, ale uwaga - kupując przez Internet trzeba koniecznie zapytać o barwę światła jaką emitują diody, bo lampy led bywają bardzo różne. Jeżeli sprzedawca nie jest nam w stanie podać takich danych, to lepiej poszukać innego.

Zachęcam do eksperymentowania. Chętnie obejrzałbym także zdjęcia jakie udało się wam zrobić stosując tą technikę.

Aktualizacja: W sklepach fotograficznych obecnie też już się pojawiły, także z dostępnością nie powinno być żadnych problemów i nie są już tak drogie jak w momencie, gdy pisałem powyższy artykuł.Strona główna
Linia

   ®Artykuły