Podstawy fotografii, aparaty cyfrowe
projektowanie stron
Jeśli znalazłeś tu użyteczne informacje Zachęcam do polubienia na Facebooku
Fotografia dla początkujących - Podstawy Fotografii


Martwe piksele (dead pixels)

Tematem poniższego artykułu są martwe pixele, z ang Dead pixels i matryce (aparty cyfrowe). Ogólnie pzeczytacie tu czym są martwe piksele i gorące piskele z ang. hot pixels.

Niestety zjawisko tzw. martwych pikseli dotyczy również matryc w aparatach. Dość łatwo można sprawdzić, czy nasz aparat takowych wad nie posiada. Wystarczy pstryknąć zdjęcie z założonym deklem na obiektywie, stosując krótki czas naświetlania i niskie ISO (przy dłuższych czasach naświetlania i większych wartościach ISO tego typu zjawiska to prawdopodobnie zwykłe szumy i będą występowały w praktycznie każdym aparacie). Jeżeli nie dysponujemy obiektywem z dekielkiem można zakryć obiektyw tak, aby nie docierało do niego światło. Następnie przeanalizować powoli całe zdjęcie w rozmiarze rzeczywistym lub skorzystać z programu do testowania. Martwe piksele to piksele nie reagujące na światło, więc taki punkt będzie zwykle białego koloru. Martwe piksele mogą stanowić podstawę do reklamacji aparatu.
Poza martwymi pikselami możemy mieć również problem z tzw. gorącymi pikselami (hot pixels). Są to piksele, które nadmiernie reagują na światło. Występują jako punkty o różnych barwach. Podstawowym czynnikiem odróżniającym je od martwych pikseli (dead pixels) jest fakt, że pojawiają się głównie przy długich czasach naświetlania (kilka sek.) i dużych wartościach ISO. Hot pixels mogą być podstawą do gwarancji, ale nie muszą. Zależy to od polityki gwarancyjnej producenta, ich ilości i zagęszczenia oraz nastawów czasu naświetlania i czułości ISO, przy których zaczynają się pojawiać. Przy wysokich wartościach ISO i długich czasach naświetlania gorące piksele mogą być naturalnym zjawiskiem.
W dziale Zasoby można z serwera producenta pobrać program do sprawdzania martwych pikseli. Nie należy jednak popadać w obsesję. Przy dłuższych czasach naświetlania lub większych wartościach ISO bardzo często pojawiają się tego typu problemy, a dostrzec je możemy tylko przy dużym powiększeniu. Więc jeśli nie zauważamy ich na zdjęciach i odbitkach nie warto się nimi przejmować. W lustrzankach cyfrowych z wymienną optyką mogą pojawić się zabrudzenia na matrycy, co jest już bardziej uciążliwe, bo są widoczne na jednolitych zdjęciach robionych z mocno przymkniętą przysłoną. Konieczne może być wtedy wyczyszczenie matrycy.


® All rights reserved.