Podstawy fotografii, aparaty cyfrowe
www.webbest.eu
Jeśli znalazłeś tu użyteczne informacje Zachęcam do polubienia na Facebooku

AntyRANKING: Wonga.pl - moja opinia o pierwszej pożyczce
Fotografia


Co to jest zoom?

Artykuł na temat co to jest zoom, wyjaśnia czym dokładnie jest zoom optyczny i zoom cyfrowym oraz jaka jest różnica między zoomem optycznym, a zoomem cyfrowym.

Zoom Optyczny

Zoom optyczny jest krotnością ogniskowej, czyli wartość zoom informuje nas ile razy możemy zwiększyć ogniskową w obiektywie zmiennoogniskowym. Na przykład zoom x4 informuje nas, że najdłuższa ogniskowa danego obiektywu jest czterokrotnie dłuższa od najkrótszej ogniskowej tego obiektywu. Tak więc zoom optyczny nie informuje nas jakie "przybliżenie" uzyskamy z danego obiektywu, a jedynie ukazuję skale regulacji ogniskowej, z której wynika owe "przybliżenie". Można więc powiedzieć, że zoom przedstawia zakres regulacji "przybliżenia" a nie samo "przybliżenie". Aby określić przybliżenie na jakie pozwala dany obiektyw zmiennoogniskowy, należy wziąć pod uwagę długość ogniskowej, a właściwie ekwiwalentu ogniskowej. O czym można przeczytać w dziale "Obiektywy".

Zoom Cyfrowy

Zoom cyfrowy to z kolei nic innego jak powiększenie przez aparat utrwalonego na matrycy obrazu cyfrowego. Takie powiększenie powoduje pogorszenie jakości obrazu i równie dobrze można je wykonać na komputerze. Zatem używanie zoom'u cyfrowego daje nam jedynie pozorne przybliżenie i jest to sztuczne powiększenie tworzone przez procesor w aparacie. Informowanie klienta o dużym zoom'ie cyfrowym jest raczej chwytem marketingowym, gdyż producenci doskonale zadają sobie sprawę, że klienci zwracają dużą uwagę właśnie na zoom.

Dlaczego w małych obiektywach z aparatów kompaktowych można spotkać większy zoom niż w dużych obiektywach tele.

Otóż obiektywy z aparatów kompaktowych mają znacznie krótsze rzeczywiste ogniskowe niż obiektywy tele. Właściciele lustrzanek znający się trochę na fotografii wiedzą też, że obiektywy stałoogniskowe są dużo lepsze optycznie niż zmiennogonisowe (zoom'y). Ogólnie można powiedzieć, że duży zoom pogarsza pod względem optycznym obraz. Jeśli porównalibyśmy rzeczywiste ogniskowe obiektywu tele i obiektywu z aparatu kompaktowego, otrzymalibyśmy olbrzymie różnice. W praktyce nie są one aż tak ogromne ze względu na różne wielkości matryc. Kompaktowe aparaty cyfrowe mają małe matryce co wydłuża ekwiwalent ogniskowej. Nie jest to bynajmniej plus aparatów kompaktowych jeśli chodzi o jakość obrazu, ale daje nam w efekcie większe "przybliżenie" – im mniejsza matryca tym większy współczynnik krop, o którym można również poczytać w dziale "Obiektywy". Współczynnik krop pozwala określić długość ekwiwalentu ogniskowej.

W powyższym artykule posłużyłem się pojęciem "przybliżenia", aby ułatwić osobom początkującym zrozumienie tematu. Otóż ogniskowa określa kąt widzenia obiektywu, który to wiąże się z większym lub mniejszym "przybliżeniem".

® All rights reserved.