Podstawy fotografii baner boczny
Portla dla kobiet
Jeśli znalazłeś tu użyteczne informacje Zachęcam do polubienia na Facebooku
Strona Początki Fotografii


Strona główna | Własna galeria html | Optymalizacja
| Ładowanie na serwer | Dodawanie do Google |

Wprowadzanie do Wyszukiwarek

Dodawanie do Google

Dodawanie strony do Google, czy też jak to się fachowo nazywa - pozycjonowanie i indeksacja strony w Google, jak i w innych wyszukiwarkach, jest dość skomplikowanym i długotrwałym procesem, na który składa się wiele różnych czynników. Pierwsza rzecz, jaką musimy zrobić, to uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na efekty naszej pracy trzeba będzie trochę poczekać. Google działa bardzo powoli, ale mimo wszystko o wiele, wiele szybciej niż inne wyszukiwarki jak Onet, Netspirnt (Wp) itp. W porównaniu do reszty, dość szybko indeksuje Yahoo, ale nie ma polskiej wersji. Tak czy inaczej, najpopularniejszą, największą w Polsce i na świecie wyszukiwarką jest Google, z którego korzysta większość internautów. Więc skupimy się na tej wyszukiwarce. Poza tym indeksacja w Google oznacza również indeksację w Interii i innych wyszukiwarkach bazujących na Google, choć następuje to z niewielkim opóźnieniem.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, musimy zastanowić się, pod jakimi hasłami wpisanymi do wyszukiwarki, Google ma odnajdować naszą stronę. Niektóre frazy są trudne do wypozycjonowania, inne łatwe – zależy od popularności słowa. Jeżeli np. chcemy, aby nasza strona pokazywała się w wynikach na szczycie pod hasłem "galeria fotografii", będzie nas to kosztowało trochę pracy, ale nie jest to nieosiągalne. Z kolei jeżeli galeria ma się pokazywać pod mało popularnym hasłem np. imieniem i nazwiskiem, wystarczy kilka linków i jakiś tekst na stronie zawierający nasze imię i nazwisko. Samo imię nie jest już taką łatwą frazą.
Opisane poniżej metody stanowią streszczoną wiedzę potrzebną do pozycjonowania nie tylko galerii, ale też innych serwisów i stron internetowych. Co nie znaczy, że musimy wszystko dokładnie wykonać według opisu, aby nasza strona znalazła się w indeksie Google, jednak każdy z poniższych czynników wzmacnia naszą stronę.
Od czego zacząć wprowadzanie strony do wyszukiwarek

Linki

Jak już wspomniałem proces indeksacji zależy od wielu czynników. Najważniejszym czynnikiem są linki prowadzące do naszej strony, bo to dzięki nim roboty Google (Googleboty), zajmujące się indeksacją, mogą dotrzeć do naszej strony. Wbrew pozorom samo zgłoszenie strony w Google niewiele daje. Poza tym głównie od linków zależy czy nasza strona/galeria będzie na pierwszym miejscu, na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, czy na 259 stronie.

Page Rank

Link linkowi nie równy. Oczywiście różne linki mają różną siłę pozycjonowania. Zależy ona głównie od mocy strony, z której wychodzą. Wyrazem tej mocy jest nadawany przez Google Page Rank (PR) w skali od 0–10. Przedstawia on znaczenie danej witryny dla Google i jest aktualizowany co jakieś 3–4 miesiące. Więc im większy PR ma strona, z której wychodzi link do naszej galerii/strony, tym mocniej podnosi naszą stronę w wynikach wyszukiwania. Warto dodawać linki do stron z wysokim PR, gdyż aby osiągnąć porównywalną moc do jednego linku z PR 4 czy 5, trzeba by posiadać olbrzymią ilość linków z PR 0. Istotna jest również ilość już istniejących linków wychodzących na danej stronie/podstronie, w której chemy umieścić nasz link. Im więcej jest linków na danej stronie, tym bardziej zmniejsza się ich wartość. Największą wartość mają wtedy link, które są pierwsze w kolejności w kodzie strony.

Anchor–tekst

Anchor to tekst pojawiający się w linku zamiast adresu, do którego dany link odnosi. W html wygląda to następująco: <a href="http:\\jakisadres">Anchor–tekst</a> Jednak w większości przypadków to nie my wpisujemy kod – robi to albo administrator jakiejś strony albo automat.
Najlepiej stosować anchory składające się z dwóch wyrazów, ewentualnie trzech. Dłuższych nie zaleca się, ponieważ moc linku rozkłada się na każdy wyraz. Jeżeli użyjemy jednego wyrazu, oczywiście otrzyma on najwięcej mocy. Jednak w przypadku dwóch wyrazów suma ich mocy przewyższa moc anchora z jednym wyrazem. Moc linków rozkłada się malejąco, po kolei na każdy wyraz, czyli pierwszy wyraz anchora otrzymuje najwięcej procent siły linku. Należy jednak pamięta, że anchor musi mieć sens dla człowieka. W innym wypadku może zostać usunięty. Jeżeli zostawiamy w Internecie duże ilości linków, należy stosować różne anchory, aby nie dostać filtra od Google na daną frazę. Podobno Google w przypadku nadmiernego przyrostu linków może nałożyć filtr, a nawet ban, ale to dotyczy już naprawdę dużych przyrostów w krótkim czasie. Zdarzało mi się dodawać naprawdę duże ilości linków i nigdy nie zaliczyłem filtra. W każdym razie powinno się stosować różne anchory.

Sposoby pozyskiwania linków

Aktualnie popularną formą pozyskiwania linków są spłecznościowe serwisy z artykułami, tak zwane preseII pages, czyli serwisy dające możliwość napisania krótkiego, uniklanego artykułu z linkami w treści. Artykuły takie często przyspieszają indeksację w Google. Linki otoczone uniklaną treścią są najbardziej skuteczną metodą pozycjonowania. Treść powinna być powiązana tematycznie z linkami, czyli musi zawierać frazy kluczowe, które umieszczamy w linkach. Wpis musi być unikalny i nie może mieć żadnych kopii w Internecie. Warto poczytać również jak tworzyć mocne wpisy, aby nie wpadały do indeksu uzupełniającego Google. Linki wychodzące ze stron, które są w indeksie uzupełniającym mają znikomą wartość.
Inną szybką metodą pozyskiwania linków w sieci są katalogi, czyli zbiory stron internetowych. Niestety wiele podstron katalogów wpada do indeksu uzupełniającego i linki z nich wychodzące niewiele dają. Dlatego lepiej wybierać tylko porządne i zadbane katalogi. Przy dodawaniu do katalogu warto zwrócić uwagę nie tylko na PR strony głównej, ale także na PR podstrony podkategorii, gdzie dodajemy swój link. Im wyższy PR podstrony katalogu, tym większa wartość naszego linku. Przy dokonywaniu wpisu należy wpisać przemyślaną nazwę strony, gdyż to właśnie ona będzie pełniła funkcję naszego anchora. Na pewno warto dodać do katalogów tworzonych przez pozycjonerów jak: Katalog Webwweb. gdzie użytkownik w opisie może umieszczać linki na przykałd do swoich podstron. Katalogi te tworzone są przez specjalistów pozycjonowania, tak aby maksymalnie wzmacniać umieszczone w nich strony. Warto także pamiętać o popularnych katalogach jak np. Katalog Onet, poza wzmocnieniem strony mogą zafundować nam kilka dodatkowych wejść na stronę. Wpisy do katalogów WP, Interia, Hoga są płatne. Istnieje również światowy, olbrzymi katalog, bardzo istotny dla Google. Mianowicie mowa tu o DMOZ. Jednak dodanie do katalogu zgłoszonej przez nas strony graniczy z cudem i zależy od widzimisię moderatora danej kategorii, o ile w ogóle do danej kategorii katalogu ktoś zagląda. Serwis "Początki Fotografii" widniej wprawdzie w tym katalogu, ale został dodany już bardzo dawno temu.
Lepiej jest dodawać do podkategorii już istniejących, niż tworzyć nowe podkategorie. Jeżeli tworzymy nową podkategorię, jest ona nową podstroną katalogu i nie została jeszcze zindeksowana przez Google, więc również zmniejsza się szansa zindeksowania naszego wpisu. Podobnie jest w przypadku, gdy w danej podkategorii jest dużo wpisów i nasz link wyląduje na którejś tam podstronie tej podkategorii, gdzie ma małe szanse na szybką indeksację. Warto także zwrócić uwagę, czy wpisy w katalogu są linkami bezpośrednimi, czyli czy prowadzą bezpośrednio do naszej strony, czy przenoszą nas na jakąś podstronę z naszym wpisem i tam dopiero znajduje się link do naszej strony. To znacznie zmniejsza nasze szanse na indeksację.
Niektórzy również korzystają z automatycznych dodawarek do katalogów. Większość z nich jest jednak płatna, ale zwykle istnieje możliwość przetestowania dodawarki. Poza tym wpisy zwykle lądują w słabych katalogach, w odległych podkategoriach, często niezgodnych z profilem strony. Dodawarki zazwyczaj nie dodają do wszystkich oferowanych katalogów ze swojej bazy, wiele jest pomijanych w wyniku problemów natury technicznej. Myślę, że z bezpłatnych można skorzystać, bo w końcu link to link, zawsze jest szansa, że wzmocni stronę. Jednak do komercyjnych usług tego typu podchodziłbym z dystansem. Z resztą do samego zaindeksowania galerii, nie jest potrzebne aż tyle linków. Chyba, że chcemy, aby się pojawiała na szczycie w wynikach pod popularnym hasłem np. "galeria". Jeżeli już zdecydujemy się skorzystać z dodawarki, nie powinniśmy dodawać do wszystkich katalogów naraz. Najlepiej zaznaczyć opcję ok 10–20 katalogów dziennie. Nienaturalny przyrost linków może spowodować nałożenie bana/filtra. W środowiskach pozycjonerów uznaje się, że przyrost linków powinien być systematyczny i stały. Choć nie ma tu znaczenia, czy dodajemy 10 linków dziennie, czy 70 razy w tygodniu, bo i tak wszystkie nie zostaną naraz zaindeksowane. Szybka indeksacja dotyczy tylko mocnych stron. Poza tym w moderowanych katalogach, często długo się czeka na akceptację strony. Szczerze mówiąc szanse na załapanie bana/filtra są niewielkie (chociaż obecnie się to zmienia).

Poza serwisami typu PreseII Pages i katalogami linki można zdobywać na również na forum, wszelkich listach dyskusyjnych, księgach gości itp., wszędzie gdzie możemy zostawić link do naszej strony. Jeżeli na forum w profilu wpiszemy link w podpisie/sygnaturze i zaznaczymy opcję, aby zawsze dodawać podpis, to we wszystkich pisanych przez nas postach będzie pojawiał się w stopce nasz link. Pamiętajmy jednak o anchorze. Dlatego wprowadzając podpis w profilu na forum, należy posłużyć się następującym kodem:
[url=http://jakiśadres/]Anchor–tekst[/url]
Kolejną metodą pozyskiwania linków jest wymiana z innymi webmasterami. Istnieją również systemy wymiany linków takie jak np. "Linkorn". Aczkolwiek od jakiegoś czasu Google zabrana stosowania takich systemów. Można również linkować między własnymi stronami. Niektórzy tworzą nawet specjalne "zaplecza", czyli strony o pewnej treści, których jednak głównym celem jest linkowanie do pozycjonowanej strony. Przy wymianie linków warto zadbać, aby nie odnosiły do siebie na wzajem, ponieważ pewnym stopniu osłabia to moc obu linków. Oczywiście linki można pozyskać w naturalny sposób, ale w przypadku galerii to mało prawdopodobne. Musielibyśmy mieć naprawdę dobre zdjęcia i popularną stronę, żeby ludzie sami umieszczali na swoich stronach link do naszej galerii. No chyba, że to galeria porno.

Redagowanie treści i kodu

Prawidłowe zredagowanie tekstu to jedna z podstawowych czynność, jakie powinniśmy wykonać na naszej stronie/galerii. Kiedyś wyszukiwarki funkcjonowały w oparciu o słowa kluczowe (keywords), które wprowadzało się w metatagu w kodzie strony. Dzisiaj jednak większość wyszukiwarek w ogóle nie zwraca uwagi na "keywords", liczy się jedynie tekst na stronie, tytuł i opis strony. Roboty indeksujące Google, jak na razie, nie czytają tekstów w obrazkach, a jedynie zwykły tekst, więc czasem warto dodać dwa zdania do naszej galerii.
W pierwszej kolejności powinniśmy zredagować sekcję <head>...</head>, czyli nagłówek naszego kodu. Aby to zrobić musimy otworzyć plik index.html (*.htm) za pomocą Notatnika lub jakiegoś edytora html np. darmowego Website PRO (*.zip). Za pomocą edytora robi się to znacznie wygodniej, poza tym edytor automatycznie koduje polskie znaki. Gdy już mamy otwarty plik index.html odnajdujemy w kodzie na górze strony sekcję HEAD – zawiera się między znacznikiem otwierającym <head> oraz zamykającym </head>.
Przykładowy nagłówek kodu html:
(kolorem czerwonym zostały wpisane komentarze) <head>
Kodowanie znaków:
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2">
Język:
<meta http-equiv="Content-Language" content="pl">
Tytuł:
<title>Jakaś galeria</title>
Zew. arkusz stylów:
<link rel=stylesheet type="text/css" href="style.css">
Opis:
<meta name="description" content="Opis jakiejś galerii">
Autor. Można, ale nie trzeba:
<meta name="author" content="Imię i Nazwisko">
Instrukcje dla robotów:
<meta name="Robots" content="index, follow">
Słowa kluczowe. Jak ktoś chce, można wpisać:
<meta name="keywords" content="galeria zdjęć, galeria fotograficzna itd">
</head>

Tytuł i opis

Między znacznikami <title>...</title> znajduje się tytuł strony, który będzie się pojawiał w wynikach wyszukiwania. Należy dobrze przemyśleć tytuł naszej galerii/strony, gdyż ma on również wpływ na wyniki wyszukiwania i powinien zawierać frazę, na którą, chcemy wypozycjonować galerię/stronę. Powinien być również, w miarę możliwości, dość krótki, gdyż im więcej słów zawiera, tym ich moc jest słabsza. Można np. wpisać "Galeria zdjęć Jan Kowalski", czy "Jan Kowalski Galeria Fotografii" itp. Przykład:
<title>Galeria Fotograficzna Jan Kowalski</title>
Drugim istotnym elementem w sekcji meta w nagłówku jest opis strony – description. W opisie należy pamiętać o umieszczeniu słów, które chcemy pozycjonować i pod tym kątem układać opis. Możemy umieścić więcej słów, ale również nie należy przesadzać, aby nie osłabiać słów kluczowych zawartych w opisie. W kodzie html w przypadku opisu całość znajduje się w jednym znaczniku. Wygląda to następująco:
<meta name="description" content="Galeria fotografii Jan Kowalski. Galeria zdjęć przyrodniczych, makro bla bla">
Oczywiście sekcji nagłówku nie widać na stronie, jest on widoczny dla wyszukiwarek i robotów sieciowych. Warto również dodać trochę widocznego tekstu na stronie. Aby to zrobić trzeba przejść do sekcji <body>...</body>, która znajduje się poniżej sekcji "head". Można do tego użyć znacznika <p> Jakiś tekst </p>, oznaczającego paragraf. Osoby znające html powinny pamiętać o semantyczności kodu. Nagłówki tekstu wpisywać w <h1>, <h2>, <h3>..., do pogrubienia stosować <strong> zamiast <b> itp., bo to również ma duże znaczenie dla wyszukiwarek.

Narzędzia Pozycjonera

Link Popularity Check Narzędzie pokazując zaindeksowane przez różne wyszukiwarki linki prowadzące do danej strony. Google korzysta z wyników MSN i Yahoo, więc na nie należy zwracać uwagę
Page Rank Check Bada PR danej strony
Google Toolbar Pasek narzędzi Google do przeglądarki – m.in. pokazuje na bieżąco PR odwiedzanej strony


PoprzedniDo góry

   © All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone