Najlepsze serwisy eksperckie Kobiety
Jeśli znalazłeś tu użyteczne informacje Zachęcam do polubienia na Facebooku
Podstawy fotografii


Fotografowanie nocą

Fotografia nocna, często przysparza wielu problemów osobom niedoświadczonym. Trudności przy fotografowaniu w nocy spowodowane są jedną prostą przyczyną – słabym światłem. Ciemność zmusza nas (lub automat w aparacie), do zwiększenia czasu naświetlania. Konieczność zastosowania długich czasów naświetlania możemy nieco zniwelować stosująć mniejszą przysłonę lub podnosząc wartość ISO.
Lampa błyskowa może wcale nie rozwiązywać problemu, a używanie jej nie jest takie proste. Jeżeli fotografujemy nocą jakiś bliski obiekt, użycie lampy będzie raczej konieczne. Jednak może powodować nadmierne oświetlenie obiektu, podczas gdy tło będzie niewidoczne i blade. Przydałaby się tu lampa z regulacją siły błysku i oddalona od obiektywu. Zrobienie prawidłowego zdjęcia nocą z lampą z aparatu kompaktowego, która znajduje się zwykle bardzo blisko obiektywu, jest zadaniem niezwykle karkołomnym. Jeżeli lampa powoduje pojawienie się na fotografowanym obiekcie niepożądanych odbić i odblasków (np. przy fotografowaniu twarzy), powinniśmy spróbować zmniejszyć siłę błysku. Pomocne może być też zmniejszenie ilości światła docierającego do elementu światłoczułego (matrycy/filmu). Czyli możemy skrócić czas naświetlania, zwiększyć przysłonę lub zmniejszyć ISO. Metodą prób i błędów powinno nam się udać osiągnąć zamierzony efekt.
Jeżeli fotografujemy odległy obiekt lub jakiś pejzaż/widok, użycie lampy błyskowej będzie bezcelowe. Wtedy musimy użyć statywu. Przy tak długich czasach naświetlania, jakie konieczne są do robienia zdjęć w nocy, praktycznie niemożliwe jest zrobienie nieporuszonego zdjęcia z ręki. Warto również skorzystać z wyzwalacza (większość współczesnych aparatów posiada tę funkcję). Szczególnie jeśli statyw jest mało stabilny. Wciśnięcie spustu migawki może poruszyć nam zdjęcie, więc lepiej aby spust zwolnił się sam po kilku sekundach.

Statywy:


Reszta ustawień zależy od tego co chcemy pokazać. Jeżeli na przykład fotografujemy ruchliwą ulicę (zwykle poruszany przykład przy fotografii nocą) i chcemy, aby samochody rozmyły się w smugi światła, zastosujemy długi czas naświetlania. Z kolei jeśli chcemy uwiecznić ulicę i samochody w swoim naturalnym wyglądzie, konieczny będzie znacznie krótszy czas naświetlania. W tej sytuacji będziemy zmuszeni do podniesienia ISO. Jak wspominałem już w dziale Ekspozycja, im wyższa wartość ISO tym większe szumy pojawią się na fotografii – zdjęcie będzie bardziej ziarniste. W przypadku aparatów kompaktowych zastosowanie wyższych ISO niż 200 może powodować pojawienie się na fotografii ziarnistości na poziome nieakceptowalnym, czego nie widać zwykle na wyświetlaczu LCD. W lustrzankach próg ten znajduje się dużo wyżej, szczególnie w tych wyposażonych w niskoszumne matryce np. Canon'a. Zwiększenie czułości ISO może nie wystarczyć i będziemy zmuszeni zmniejszyć przysłonę, co z kolei spowoduje ograniczenie ilości widocznych szczegółów na fotografii. Należy ustalić kompromis między wszystkim parametrami tak, aby zdjęcie nie było rozmazane, ale też nazbyt ziarniste.
Linia stopki
©Copyright - Fotografia Nocna jest to autorski artykuł na temat fotografowania w nocy. Kopiowanie treści z artykułu Fotografia Nocą jest zabronione.