Początki fotografii
Najlepsze serwisy eksperckie
Jeśli znalazłeś tu użyteczne informacje Zachęcam do polubienia na Facebooku
Podstawy Fotografii


Portret - Zdjęcia portretowe

Zdjęcie – portret powinno być przede wszystkim naturalne. Fotograf musi wiedzieć, jakie cechy chce wydobyć z portretowanego modela. Aby było to możliwe trzeba odrobinę poznać fotografowaną osobę. Poobserwować jej zachowania, gesty i mimikę twarzy. Pomocna może być także krótka konwersacja z modelem sprawiająca, że dana osoba czuje się bardziej swobodnie, co również zmniejsza jej stres wywołany obiektywem. Aby portret był ciekawy powinien być nieprzeciętny, wyróżniający się, wyrażający jakieś emocje. Powinien wzbudzać w osobie oglądającej jakieś odczucia.kliknij aby powiększyć
Kolejnym etapem jest zaplanowanie odpowiedniego kadru. Tutaj pojawia się element twórczy fotografa. Należy unikać standardowych kadrów – jak na zdjęciach do dokumentów. Można zastosować ciasny kadr na twarz, obcinający jej elementy np. włosy. Można również ująć sylwetkę, która wyraża jakiś stan emocjonalny. Wbrew pozorom wcale nie trzeba stosować kadrów, które podają podręczniki. Przełamanie pewnych stereotypów dotyczących kadrowania może być receptą na udany portret. Dosyć oryginalne może być zastosowane tak zwanej ptasiej perspektywy, czyli ujęcia z góry.

Jeżeli fotografujemy w warunkach studyjnych mamy także szerokie możliwości operowania światłem, co pozwala nam stworzyć pewien swoisty klimat zdjęcia portretowego. kliknij aby powiększyć Ustawienie światła znacząco wpływa na jakość portretu. Przednie oświetlenie na przykład z lampy błyskowej może powodować odblaski na twarzy modela. Możemy się ich oczywiście pozbyć retuszując zdjęcie na komputerze. Boczne oświetlenie np. światło padające z okna, powoduje pojawienie się na zdjęciu cieni, które przy dobrym ustawieniu modela mogą pomóc nam w uwydatnieniu charakteru portretu. Górne oświetlenie można wykorzystać np. do rozświetlenia włosów kobiety. Może służyć również do wywołania cieni na twarzy postaci, rzucanych przez kości policzkowe lub nos, co nadaje jej monumentalnego wyglądu. Należy tu precyzyjnie kontrolować intensywność świtała, aby cienie nie były zbyt długie. Wszytko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Oczywiście można łączyć ze sobą różne formy światła.
W czasie robienia zdjęć portretowych, poza odpowiednim ustawieniem światła olbrzymie znaczenie odgrywa jego barwa. Lekko czerwonawe światło jak np. z żarówki może nam pomóc stworzyć nastrój gniewu. Z kolei niebieskawe światło wywołuje nastrój magii, tajemniczości. Światło ze świec dorzuci nam drobną nutkę mistycyzmu. Określone efekty można również uzyskać regulując balans bieli.

kliknij aby powiększyć
Przy portretach szczególnie istotnym elementem jest wybór odpowiedniego tła. Musimy zdecydować, czy będziemy fotografować na jednolitym tle – moim zdaniem dobrze sprawdzają się czarne bądź białe kolory tła – czy też zdecydujemy się w tle umieścić jakiś obiekt lub pejzaż. Wybrane tło powinno przede wszystkim dobrze komponować się z całą fotografią. Zwykle stosuje się lekko rozmyte tła, aby skupić uwagę oglądającego na twarzy, sylwetce modela. Taki efekt można uzyskać przez zastosowanie małej przysłony lub wykorzystanie automatycznego trybu portretowego, dostępnego w większości aparatów. Wtedy aparat sam dobiera przysłonę, dopasowuje czas naświetlania i ISO specjalnie pod kątem zdjęcia portretowego. Możemy, ale wcale nie musimy stosować rozmytego tła. Ważne jest aby dobrze współgrało z całą kompozycją i nie odwracało uwagi od portretowanej osoby. Przy urozmaiconym tle istotne jest także umieszczenie modela w kadrze. Należy raczej unikać centralnych ujęć. Z kolei jeżeli stosujemy ujednolicone tło, również powinniśmy zwracać szczególną uwagę na głębię ostrości. Ludzkie oko przyciągane jest raczej przez elementy ostrzejsze. Czyli jeżeli chcemy wyeksponować oczy, powinniśmy w miarę możliwości skupić ostrość właśnie na nich.

kliknij aby powiększyć
Oczywiście ważny jest wybór odpowiedniego modela. To że jakaś dziewczyna jest ładna nie znaczy, że jest ciekawa dla obiektywu. Często zdjęcie podstarzałego dziadka może być o wiele bardziej interesujące. Wprawdzie jeżeli fotografujemy piękną kobietę i w kadrze umieścimy jej delikatnie odkryty biust, to wiadomo gdzie większość osób skieruje swój wzrok. Wbrew pozorom wcale nie dotyczy to wyłącznie mężczyzn. Portret uwydatniający kobiecy sex appeal może być również bardzo ciekawy. Fotograf może ukazać kobietę jako gorącą diaboliczną i seksowną albo anielską, delikatną i również seksowną. Wszytko zależy od wybranej modelki. To z kolei nie znaczy, że z grzecznej dziewczynki nie można zrobić demona seksu. Na tym właśnie polega magia fotografii.

Metodą przynoszącą dość dobre efekty w postaci ładnych portretów jest robienie zdjęć z zaskoczenia. Kiedy to dana osoba nie wie, że jest fotografowana. Tutaj przydaje się bardzo teleobiektyw pozwalający robić ciasne kadry z dużej odległości. Portrety ogólnie lepiej robić obiektywami o długiej ogniskowej. Ze względu na wąski kąt, pozwalają nam umieścić w kadrze dokładnie to co chcemy. Łatwiej również takim obiektywem uzyskać efekt odcięcia od tła. Obiektywy długoogniskowe powodują znacznie mniej zniekształceń, co jest szczególnie istotne przy fotografowaniu twarzy i pozwala zachować jej dokładną geometrię. Większy zoom jest również sporym udogodnieniem. Jeżeli nie dysponujemy takim obiektywem warto ustawić najdłuższą możliwą ogniskową.

Fotografie: Wojciech Pszoniak

©All rights reserved. Zdjęcia i treści z działu Portret w Fotografii są chronione prawem autorskim. Copyrights Początki Fotografii – Fotografia Portret. Kopiowanie i publikowanie ich jest zabronione.