Podstawy fotografii, obiektywy
projekty stron
Jeśli znalazłeś tu użyteczne informacje Zachęcam do polubienia na Facebooku
Baner Podstawy Fotografii


Obiektywy Canon

W dziale Obiektywy Canon znajdziecie Państwo opisane oznaczenia obiektywów Canon, a także zobrazowaną różnice mocowania EF i EF-S oraz bagnet EF i EFS, poza tym także inne symbole występujące na obiektywach Canon wraz z wyjaśnieniami i opisami.

Oznaczenia obiektywów Canon. Gwint EF i EF-S

Obrazek prezentuje różnicę gwintów obiektywów Canon oznaczynych jako EF i EF-S. Klikając w zdjęcie można zobaczyć powiększenie, na którym widać dokładniej szczegóły gwinu.

EF – (Electronic Focus) elektroniczna regulacja ostrości, kompatybilny z aparatami typu EOS, oznaczony zwykle czerwoną kropką przy mocowaniu.
EF-S – jak wyżej, ale obiektywy Canon z tym oznaczeniem przeznaczone są do lustrzanek z matrycą APS-C (350d/400d/20d itp.), czyli mniejszą od klatki filmu małoobrazkowego. Większość obiektywów w standardzie EF-S dość głęboko wchodzi w korpus aparatu, przez co raczej nie nadają się do zastosowania w lustrzankach z pełnowymiarową matrycą – odpowiadająca klatce filmu małoobrazkowego. Podobnie może być w przypadku aparatów analogowych. Zwykle obiektywy EF-S oznaczone są białym kwadracikiem przy mocowaniu.
IS – (Image Stabilizer) stabilizacja obrazu. Niweluje drgania obiektywu, zmniejszając prawdopodobieństwo rozmycia zdjęcia. Dzięki stabilizacji można zastosować dłuższe czasy naświetlania podczas robienia zdjęć z ręki.
USM – (Ultra Sonic Motor) szybki i cichy napęd obiektywu.
AFD – (Arc Form Drive) starszy model silnika obiektywu. Jest nieco wolniejszy i głośniejszy od USM.
L – oznaczenie drogich obiektywów Canona o wysokiej jakości.
DO – (Difractive Optics) zestaw siatek dyfrakcyjnych niwelujących aberracje i inne wady optyczne.
TS-E – profesjonalne obiektywy Canon umożliwiające zmianę nachylenia i przesunięcia w celu zmiany głębi ostrości.
MP-E – (Macro Photo Electronic) obiektyw przeznaczone do fotografii makro, bez Auto Focus'a, elektroniczna regulacja przysłony.